IMPETIGO – ČESTA ZARAZNA INFEKCIJA KOD DJECE

 

Kožna bakterijska infekcija koja se još naziva ‘slatke kraste’ jako je zarazna i brzo se širi na ostalu djecu u obitelji ili kolektivu. Posebno je česta ljeti i u slučaju pojave impetiga ili bilo kojeg drugog dermatološkog problema, obratite se iskusnim liječnicima Poliklinike Nova u Splitu.

ŠTO JE IMPETIGO?

Impetigo je površinska, bakterijska bolest kože koja najčešće pogađa djecu, posebice tijekom ljetnih mjeseci. Može se pojaviti i kod odraslih, a uzročnici ove bolesti su bakterije, najčešće Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes.

Infekcija se lako širi izravnim kontaktom s inficiranom kožom ili predmetima koji su bili u kontaktu s bakterijama, poput ručnika, jastuka ili odjeće. Zbog visokog stupnja zaraznosti, impetigo se često javlja u zajednicama gdje je bliski kontakt učestao, poput vrtića i škola.

„Najčešće počinje na području lica, oko nosa i usta, a poznata je i pod nazivom ‘slatke kraste’. Razlog je taj što se na koži prvo pojavljuju mjehuri, a potom ranice prekrivene krastama boje meda. Obzirom da se lako širi, posebno su ugrožena imunosuprimirana djeca, odnosno djeca sa slabijim imunološkim odgovorom i djeca koja su na imunosupresivnim terapijama.“ – objasnila je doc.dr.sc. Dubravka Vuković dr. med., specijalist dermatovenerologije i subspecijalist pedijatrijske dermatologije.

Prema dostupnim podacima američke National Library of Medicine, postotak globalne populacije koji se u određenom periodu života susreće s lakšim ili težim oblicima impetiga iznosi 11.2%, što ovu kožnu infekciju svrstava u najčešće kožne infekcije.

Photo 1. Impetigo krastice na dječjoj ruci

SIMPTOMI IMPETIGA

Simptomi impetiga započinju sitnim crvenim točkicama koje vrlo brzo razvijaju u mjehuriće ispunjene tekućinom. Ti mjehurići uglavnom pucaju i stvaraju specifične kraste zlatnožute boje.

Najčešće zahvaćeno područje je lice, a zatim ekstremiteti. Infekcija uglavnom uzrokuje svrbež i nelagodu, a ponekad i blagu bol. Kod kompliciranijih impetigo infekcija može doći do pojave većih ulkusa i limfnih čvorova, što zahtijeva hitnu i ozbiljniju medicinsku intervenciju. „Pri pojavi prvih simptoma impetiga vrlo je važno odmah se javiti dermatologu, koji treba u što kraćem roku postaviti dijagnozu i započeti liječenje.“ – istaknula je doktorica Vuković.

KAKO LIJEČITI IMPETIGO?

„Samo liječenje može trajati sedam do 10 dana. Liječenje impetiga podrazumijeva lokalnu primjenu antibiotskih masti ili krema, kao što su fusidinska kiselina i mupirocin (ili drugi). Nanose se direktno na zahvaćena područja, a u težim slučajevima lokalna terapija nije dovoljna. Tada liječnici dermatolozi propisuju antibiotsku terapiju.“ – pojasnila je doktorica Vuković, istaknuvši da ova bolest kože kod većine djece prolazi bez komplikacija.

Izuzetno je važno da područja zahvaćena impetigom budu čista i suha. Važno je izbjegava češanje i grebanje jer se time sprječava dodatno širenje infekcije. Ovo je izuzetno važno kod najmlađih pacijenata koji često nemaju tu samokontrolu. Redovito pranje ruku i izbjegavanje dijeljenja osobnih predmeta zaražene osobe, također su ključni za sprječavanje daljnjeg širenja impetiga među ljudima.

Ukoliko ste primijetili simptome impetiga, potrebno je javiti se liječniku dermatologu. On će održati konzultacije i napraviti pregled te postaviti točnu dijagnozu i potrebnu terapiju. Što prije stupite u kontakt s liječnikom, smanjit ćete šanse daljnjeg razvoja infekcije i zaraze ljudi u vašoj okolini.

Photo 2. Poliklinika Nova u Splitu

Pregled u Poliklinici Nova, možete zakazati putem e-maila: info@poliklinikanova.hr, telefona – 021629020 te WhatsAppa na 0993608333. Sve dodatne informacije o uslugama poliklinike, možete pronaći na službenoj web stranici – www.poliklinikanova.hr.

Iz iste kategorije

Povezane novosti