Poznato je kako se brojni ljudi, neovisno o spolu, već u mlađoj i srednjoj životnoj dobi suočavaju s problemom ispadanja kose. Gubitak kose može imati različite uzroke. Postoji i više tipova ovog zdravstvenog problema koji se u medicinskoj terminologiji naziva alopecija.
Alopecija areata, jedan je od specifičnih oblika gubitka kose koji može prouzrokovati značajan negativan psihološki i sociološki učinak na oboljelog. Radi se o pojavi koju karakterizira žarišno ispadanje dlaka s vlasišta ili drugih dijelova tijela. Javlja se u 1-2% svjetske populacije. Prema podacima National Alopecia Areata Foundation, čak 147 milijuna ljudi u svijetu već ima ili će tijekom života razviti alopeciju areatu.
Spomenuta žarišta su najčešće ovalnog oblika i mogu se proširiti po cijelom vlasištu ili tijelu. Bolest započinje akutno, asimptomatski, najčešće između pete i četrdesete godine života i zahvaća podjednako oba spola. Kada osoba prvotno primijeti žarište iz kojeg su vlasi iznenadno otpale, najčešće se prepadne. Zbog toga je vrlo važno informiranje o ovom problemu. Lijek za alopeciju areatu ne postoji, ali postoje određeni liječnički postupci koji mogu utjecati na brži ponovni rast kose na zahvaćenom području.
UZROCI I TIJEK BOLESTI
O uzrocima alopecije areate se dugo raspravljalo, ali i istraživalo. Mehanizam njene pojave još uvijek nije u potpunosti razjašnjen. Ipak, znanstvenici smatraju kako najveću ulogu u nastanku ima genetika te poremećaj imunološkog sustava. Glavni okidač za aktivaciju alopecije areate je izloženost organizma pojačanom stresu.
Tijek ove bolesti je često nepredvidiv i ponekad kod osoba ne dolazi do spontanog oporavka već se razvije u dugotrajnu totalnu alopeciju ili univerzalnu alopeciju s gubitkom svih dlaka na tijelu. Ipak, folikul dlake u alopeciji areati nije nepovratno uništen, stoga potencijal za ponovni rast kose uvijek postoji. Istraživanja su pokazala kako u preko 90% slučajeva dolazi do ponovnog rasta kose na zahvaćenim mjestima. Štoviše u 50% njih, ponovni rast se dogodi unutra jedne godine od obolijevanja.
Alopecija areata je često praćena promjenama na noktima i očima. Nokti su ponekad udubljeni ili pokazuju traheonihiju, grubu površinu. Ova činjenica potvrđuje sistemsku prirodu bolesti.
ALOPECIJA AREATA – LIJEČENJE
Budući da su uzroci nepoznati, liječenje alopecije areate je simptomatsko i usmjereno na zaustavljanje aktivnosti bolesti. Liječi se kortikosteroidima, a nova su istraživanja bazirana na razvoj medikamenata koji bi imunosupresivnim ili imunomodularnim djelovanjem potaknuli rast dlake. Naime, limfociti oko dlačnog folikula, povišena razina autoantitijela, poremećaj citokina te česta udruženost s drugim autoimunim bolestima, idu u prilog tezi da je alopecija areata specifična autoimuna bolest.
Ukoliko se suočavate s gubitkom kose, bilo da je manifestiran žarišnim ispadanjem ili na bilo koji drugi način, Poliklinika Nova je vaš pouzdan partner u rješavanju problema kose i vlasišta. Kontaktirajte nas pozivom na 021629020, putem WhatsAppa na +385993608333 ili se javite preko naših društvenih mreža. Dogovorite pregled vlasišta kod dr. Vane Kljaković Gašpić.