SPF – ZAŠTO JE VAŽAN I KAKO GA ODABRATI?

Odabir i korištenje adekvatnog SPF preparata nužno je kako bi izbjegli potencijalna kožna oštećenja i očuvali zdravlje. Poliklinika Nova, jedan od vodećih dermatoloških centara u Splitu, donosi sve informacije o SPF preparatima te savjete za zaštitu kože ljeti.

Dermatolozi preporučuju neizlaganje suncu u periodu od 10h – 16h tijekom ljeta. U tim satima, jačina sunčevog UV zračenja je najveća i tada je sunce najštetnije za kožu čovjeka. Znanstvena istraživanja su pokazala kako čak 80% sunčevih zraka uspijeva proći kroz oblake i doprijeti do kože.

95% sunčevih zraka čine tzv. UVA zrake koje ne stvaraju nužno kožna oštećenja i bolne opekline. Ipak, one prodiru duboko u kožu i omogućavaju stvaranje slobodnih radikala. Posljedično, mogu nastati alergije na sunce i stvara se tzv. photoaging efekt – foto starenje kože. S druge strane, UVB zrake čine samo 5% ukupnog broja sunčevih UV zraka. One ne prodiru duboko i zahvaćaju samo epidermis, gornje slojeve kože, međutim velikog su intenziteta. Osim što su odgovorne za opekline i tamnjenje kože, toliko su jake da mogu proizvesti oštećenja u DNK. Upravo su one najčešći uzrok nastanka malignog melanoma kože. Prema službenim podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), godišnje od melanoma kože oboli oko 132.000 ljudi u svijetu.

ŠTO JE SPF I KAKO GA IZRAČUNATI?

SPF je jedinstvena mjera koja stavlja u omjer količinu vremena potrebnu za stvaranje opeklina na zaštićenoj koži (uz korištenje kreme za sunčanje) s količinom vremena potrebnom za stvaranje opeklina na nezaštićenoj koži. Što je veći SPF kreme za sunčanje, to će i zaštita od sunca biti uspješnija.

Naprimjer, ukoliko je osobi potrebno 10 minuta da izgori na suncu bez zaštite, pravilno korištenje faktora 50, omogućit će joj da na suncu provede 10 x 50 = 500 minuta = 8h i 20 minuta (dakle 50 puta više vremena) bez opeklina. Ovdje je bitno naglasiti da se krema s SPF faktorom treba opetovano nanositi svako 2 sata prilikom izloženosti suncu.   

FITZPATRICKOVA SKALA

Kako bi zaštita od sunca bila dostatna, potrebno je znati u koji foto tip kože spadamo. U tu svrhu koristi se Fitzpatrickova skala razvijena još 1975. godine. Prema njoj postoji šest temeljnih tipova koža s obzirom na količinu pigmenta i reakciju na izlaganje suncu. U odnosu na navedeno, definira se i koji je minimalan SPF za korištenje.

Fitzpatrickova skala – Poliklinika Nova (prikaz)

Unatoč definiranim izračunima SPF-a, potrebno je voditi računa o tome kako jačina sunčevog zračenja nije uvijek ista. Ona ovisi i o kojem dijelu dana se radi, kao i o geografskom podneblju u kojem se nalazimo. Nije isto biti izložen suncu sat vremena u rano jutro ili sat vremena u podne.

Ukoliko nismo u mogućnosti izbjeći izlaganje suncu u najrizičnijim satima tijekom ljeta, potrebno je nositi šešir ili kapu, naočale za sunce te što je moguće veći zaštitni faktor. Isti se treba nanijeti pola sata prije izlaganja suncu. S obzirom da ima rok trajanja zaštite, potrebno ga je svako dva sata iznova nanijeti.

Također, kako bi koža tijekom ljeta bila što zaštićenija i zdravija potrebno je povećati unos tekućine i adekvatno se hraniti.  Korištenje hidratantnih krema se preporučuje rano ujutro i navečer prije spavanja. Također, potrebno je uzimati što više antioksidansa, od kojih preporučujemo vitamin C. 

SPF je potrebno nanositi svako dva sata prilikom izlaganja suncu.

U Poliklinici Nova, u Splitu, dr. Vana Kljaković Gašpić, dat će vam najbolje savjete za zaštitu kože tijekom ljeta. Naručiti se možete na specijalistički dermatološki pregled, kao i na pregled madeža cijelog tijela. Kontaktirajte nas pozivom na 021629020, putem WhatsAppa na +385993608333 ili se javite preko naših društvenih mreža.

Iz iste kategorije

Povezane novosti