Poliklinika Nova je, osim po FUE transplantaciji kose i uspješnom liječenju različitih stanja vlasišta, poznata kao renomirani dermatološki centar. Uspješno se suočavamo s brojnim kožnim bolestima, a jedna od njih su učestale gljivične infekcije kože, vlasišta i noktiju. U medicini ih nazivamo dermatomikoze, a u svakodnevnom govoru „gljivice na koži“. S obzirom da gljivične infekcije znaju biti sistemske i opasne jer zahvaćaju više sustava unutar organizma, gljivične infekcije kože uglavnom nisu toliko opasne. Ipak, ukoliko se ne liječe uz savjete i pomoć specijalista dermatologa, mogu biti vrlo neugodne.
Prema podacima Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME) još 2019. godine, u svijetu je zabilježeno 1,65 milijardu slučajeva nekog gljivičnog oboljenja.
Uzroci i vrste
Najčešći uzročnici gljivičnih infekcija kože su gljive dermatofiti i kvasci, a nešto rjeđe plijesni.
U dermatofite spadaju gljivice roda Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton te one uzrokuju oboljenja koja nazivamo dermatofitozama. U ovom slučaju, najčešće su bolesti pod skupnim nazivom tinea i podrazumijevaju gljivična oboljenja uzrokovana gljivicom Trichophyton. Mogu se javiti na različitim dijelovima tijela. Najčešće se susrećemo sa: tinea pedis et manus (između prstiju stopala i šake), tinea pedis ili „atletsko stopalo“ (nastaje najčešće znojenjem i vlaženjem stopala), tinea capitis (na vlasištu), tinea corporis (na neobraslim dijelovima kože i u obliku okruglih žarišta) te onychomicosis (na noktima).
Najčešća gljivična infekcija uzrokovana kvascima je kandidoza. Ona zahtijeva obvezan nadzor liječnika, jer se vrlo lako može proširiti. Ukoliko se ne liječi, može sa kože i sluznice prijeći na ostale dijelove tijela i uzrokovati opasnu sistemsku infekciju. Najčešće se javlja kod ljudi čiji je organizam imunološki kompromitiran. Razlikujemo tri oblika: candidosis genitalis (upala vanjskih dijelova muških i ženskih spolovila), candidosis oralis (bijele naslage na jeziku i bukalnoj sluznici) te candidosis intertriginosa (na mjestima gdje se koža trlja, najčešće pazusi i unutarnji dijelovi butina).
Gljivične infekcije – dijagnoza i liječenje
Dijagnostika kožnih gljivičnih infekcija je vrlo odgovoran zadatak. Samim razgovorom s pacijentom, liječnik treba saznati koliko dugo su simptomi prisutni. Najčešće se pacijenti javljaju kada se infekcija već dosta razvije i tada je potreban detaljan pregled svih dijelova sluznice kože.
Instrument koji se pri tome koristi je Woodova svjetiljka ili Woodova lampa. Uz ultraljubičasto svjetlo koje proizvodi, u zamračenom prostoru, moguće je vidjeti određene gljivice kako svijetle na koži zeleno-plavim odsjajem. Daljnjom kultivacijom uzetog materijala na hranilištima, moguće je labaratorijski dokazati postojanje gljivične infekcije.
Odabir metode liječenja gljivičnih infekcija kože ovisi o nekoliko faktora, a to su: mjesto infekcije, uzročnik i sposobnost prodiranja lijeka. Za liječenje kožnih infekcija potrebno je najčešće dva do tri tjedna, a za stopala i do mjesec dana. Liječenje gljivičnih infekcija vlasišta može potrajati i do nekoliko mjeseci.
Za kožu, specijalist dermatolog, najčešće propisuje antimikotsku kremu, losion ili mast, a iste se ponekad kombiniraju s kortikosteriodinim kremama. U određenim kompliciranijim ili upornim ponavljajućim infekcijama, liječnik može propisati i sistemsku terapiju.
Ukoliko primjetite promjene na koži koje ne prolaze, Poliklinika Nova je destinacija za vas. Možda se upravo u vašem slučaju radi o gljivičnoj infekciji koju ćemo medikametozno tretirati i pobijediti. Obratite nam se s povjerenjem pozivom na +38521629020, putem WhatsAppa na +385993608333 ili nam se javite preko naših društvenih mreža.