KOŽA U TRUDNOĆI – KAKO JE NJEGOVATI?

Dr. Vana Kljaković Gašpić savjetuje i odgovara na najčešća pitanja.

Trudnoća je zaista posebno razdoblje tijekom kojeg žene dožive značajne promjene. Za portal maminkutak.com je detaljno pojasnila kako njegovati kožu u periodu kada tijelo prolazi kroz nevjerojatnu transformaciju u samo devet mjeseci. Pravilna njega kože u tom periodu je izuzetno važna, stoga nam je doktorica Vana Kljaković Gašpić, specijalistica dermatovenerologije i vlasnica renomirane splitske Poliklinike Nova, dala stručne savjete za zdravu i blistavu kožu tijekom trudnoće.

Dr. Vana Kljaković Gašpić – specijalistica dermatovenerologije i vlasnica Poliklinike Nova

Kojim promjenama je karakterizirana koža u trudnoći i kako se adekvatno pripremiti?

Svaka trudnica je posebna, pa su tako i promjene na koži i njihov intenzitet individualni. Ipak, mogu se izdvojiti one koje pogađaju najveći broj trudnica. To su hormonske akne, strije, hiperpigmentacija, dermatitis te suhoća i ljuštenje kože.

Dr. Kljaković Gašpić naglasila je važnost prenošenja iskustva i znanja trudnicama kako bi ih se pravovremeno informiralo da zaista postoje načini ublažavanja smetnji, smanjenja određenih neugodnih pojava i povećanja elastičnosti kože. “Ključna je adekvatna priprema te selekcija kvalitetnih proizvoda za određeni tip kože. Pripazite na vrstu promjena koju imate, svakodnevno pregledavajte kožu kako biste ih ulakše uočili. Budite ustrajni u njezi kože tijekom cijele trudnoće, a posebice pri samom kraju.”

Njega kože u trudnoći je iznimno bitna.

Moja majka je kroz svoje trudnoće dobila strije. U kojoj mjeri je to genetski određeno, tj. trebam li i ja očekivati isto? Koliko mogu utjecati na njihovu pojavu?

Genetika može imati određeni utjecaj na predispoziciju za razvoj strija, ali nije jedini faktor. Ono što možete učiniti kako biste utjecali na pojavu i smanjenje strija su redovita tjelovježba radi elastičnosti kože, prehrana bogata vitaminima i mineralima te briga o koži izvana i iznutra. To podrazumijeva redovitu hidrataciju kozmetičkim preparatima, ali i kroz unos dovoljne količine vode u organizam.” – objasnila je dr. Kljaković Gašpić.

Na tržištu postoje kreme i proizvodi koji mogu pomoći u smanjenju pojave i broja strija. Obratite pažnju da proizvodi u sastavu imaju vitamin E i hijaluronsku kiselinu. Za detaljnu analizu i preporuku proizvoda idealnih za vaš tip kože uvijek je najbolje dogovoriti pregled kod dermatologa specijalista.

Jedna od najčešćih pojava u trudnoći su strije.

Što učiniti ako primijetim pojavu novih madeža u trudnoći?

Madeži se u trudnoći najčešće povećaju, promijene boju ili dolazi do pojave novih madeža. To je normalna pojava, ali je potreban pregled. Može doći do pojave angioma (crvene točkice). Iako su ove promjene uobičajene uvijek je preporučljivo posjetiti dermatologa koji će ih pratiti. Neugodna i česta pojava u trudnoći je i svrbež. Najčešće nastaje zbog suhoće kože, ali ga može uzrokovati i određena kožna bolest” – naglasila je dr. Vana Kljaković Gašpić. Nakon pregleda će dermatolog savjetovati lokalnu terapiju koja može biti neutralna u smislu njege ili će vam pripisati lijekove (hidrokortizol, antibiotske kreme itd.). Posavjetujte se s dermatologom i oko odabira kreme za svakodnevnu njegu kože, posebno one sklone crvenilu i osipima koji uzrokuju svrbež.

Možete li podijeliti koje su to neobične ili zabrinjavajuće promjene na koži trudnice te što učiniti ako primijetim neku od njih?

„Ono što mi savjetujemo trudnicama je redovita samokontrola kože cijelog tijela te obraćanje posebne pažnje na ekstremne ili nagle promjene. Ukoliko primijete nove ili neobične madeže, jake iritacije, čvoriće ili kvržice na koži, oticanje, pogoršanje stanja kože, jake akne i slične tegobe koji mogu biti znak potencijalno ozbiljnijeg stanja, u tim situacijama uvijek je neophodan pregled stručnjaka.“ – napominje Kljaković Gašpić, specijalistica dermatovenerologije.

Postoje li određeni sastojci u kozmetičkim proizvodima koje bi u trudnoći trebala izbjegavati?

“Uporaba krema koje imaju biljne ekstrakte često izaziva foto dermatitis ili hiperpigmentaciju. Potrebno je izbjegavati sve oblike retinoida, sa i bez recepta (tazaroten retinal, tretinoid itd.) i kemijske pilinge općenito, proizvode sa salicilnom kiselinom, lokalne citostatike i imunomodulatore (elidel i protopic) – istaknula je dr. Kljaković Gašpić.

Koža je naš najveći organ, a njena pravilna njega ključna je za očuvanje zdravlja i dobrobiti. Redovita njega kože pomaže u održavanju hidratacije. Zaštita od štetnih UV zraka, sprječava prerano starenje i održava funkciju barijere kože. To je od vitalnog značaja za sprečavanje infekcija i iritacija.

Za savjete o najboljim proizvodima za vašu kožu tijekom trudnoće s obzirom na tip kože, genetske predispozicije i osjetljivost kože, javite se timu stručnjaka u Poliklinici Nova i naručite se na  dermatološki pregled pozivom na broj +38521629020, putem WhatsAppa na +385993608333 ili se javite preko društvenih mreža Poliklinike Nova.

Iz iste kategorije

Povezane novosti