RETINOL – ODGOVORI NA SVA VAŠA PITANJA

Dr. Blanka Poljak, specijalist dermatovenerologije za portal maminkutak.com odgovorila je na najčešća pitanja

Dokazano učinkovit u njezi kože lica, retinol je posljednjih desetljeća postao omiljeni vitamin. To nas ne čudi s obzirom da se radi o jednom od najučinkovitijih sredstava u borbi protiv četiri najčešća neprijatelja lijepe kože. To su akne, hiperpigmentacija odnosno tamne mrlje, narušena tekstura i bore.

Na najvažnija pitanja o retinolu odgovorila je naša doktorica Blanka Poljak.

Dr. Blanka Poljak iz Poliklinike Nova odgovorila je na sva pitanja o retinolu.
Dr.Blanka Poljak – specijalist dermatovenerologije u Poliklinici Nova

Koja je razlika između retinola, retinoida i retinala?

Retinoidi se koriste na recept od 70-ih godina prošlog stoljeća. Poznati su po uspješnom rješavanju problema s aknama, ali ključnu ulogu u smanjenju znakova starenja kože ima njegov blaži oblik – retinol. Njega kupujemo bez recepta, a doktorica Poljak objasnila nam je da su svi retinoli retinoidi, ali i da nisu svi retinoidi retinol.

“Svi retinoli su isti u kemijskom smislu, nastaju istom pretvorbom iz beta karotena i riječ je o retinoidima, derivatima vitamina A. Različitost retinola odnosno proizvoda s retinolom je u koncentraciji (0.1% – 0.5%), te u tom kontekstu možemo reći da su svi retinoli isti, ali nisu svi proizvodi s retinolom isti.

Zajedničko retinoidima je da u stanicama kože prolaze proces pretvorbe u retinoičnu kiselinu, koja je aktivni sastojak. Retinoli u konačnici stvore manje retinoične kiseline od drugih retinoida (koji se izdaju na recept) te je samim time učinak retinola nešto sporiji i manji od učinka drugih retinoida.” – objasnila je Blanka Poljak.

Osim retinoida retinola, često se spominje i retinal pa nas je zanimalo kako se on razlikuje od drugih. Retinal (skraćeno od retinaldehid) je također retinoid. Za razliku od retinola koji treba dvije kemijske pretvorbe do aktivnog oblika odnosno retnoične kiseline, retinal prolazi samo jedan proces pretvorbe te je u tom smislu bržeg i snažnijeg učinka.

Retinoid, retinol, retinal - postoji razlika.
Razlikujemo retinoid, retinol i retinal.

Kada i kako koristiti retinol?

Retinol je najbolje stavljati navečer iz razloga što sunce umanjuje njegov učinak, a sam retinol kožu “stanjuje” te ju čini osjetljivijom na sunce.

“Najbolje je postepeno uvoditi retinol na način da se krene od proizvoda koji sadrže retinol u manjim koncentracijama te isti koristiti dva do tri puta tjedno, potom se može ići sa većim koncentracijama ili sa drugim, jačim retinoidima” – objašnjava doktorica Poljak.

Prije nanošenja proizvoda s retinolom kožu je potrebno umiti/očistiti te skinuti šminku. Zatim na čistu kožu aplicirati retinol, a potom se po potrebi može nanijeti hidratantna krema.

Retinol – kombinacije s drugim proizvodima, da ili ne?

Retinol se može kombinirati s ostalim proizvodima, odnosno korištenje retinola NE isključuje mogućnost korištenja  drugih proizvoda za njegu kože.  Ne preporučuje se jedino korištenje proizvoda s vitaminom C jutro nakon retinola, radi mogućih iritacija i smanjenja samog učinka retinola.

Specijalistica dermatovenerologije dr. Blanka Poljak istaknula je sljedeće:

Serum s niacinamidom može se koristiti i ujutro i navečer, a ako ga želimo koristiti u isto vrijeme kad i retinol, najbolje je niacinamid aplicirati 5 minuta prije proizvoda s retinolom. Proizvod s hijaluronom se može koristiti ili prije ili nakon retinola. Pažnju treba obratiti na proizvode s AHA i BHA kiselinama. Ne preporuča se njihova svakodnevna upotreba za vrijeme dok koristimo retinol.”

Retinol se savjetuje svim tipovima kože, ako govorimo o zdravoj koži bez ekcema ili drugih kožnih bolesti. Također se može već u 20-im godinama započeti s korištenjem retinola, u preventivne svrhe.

Ako retinol koristimo redovno, uz njega se može raditi većina dermokozmetičkih tretmana. Ipak, za neke je najbolje prije i nakon samog tretmana napraviti pauzu s retinolom od 1-2 tjedna (npr. microneedling, kemijske pilinge).

Retinol se može početi koristiti već u dvadesetim godinama života.
S korištenjem retinola se može započeti već u 20-im godinama

Zapamtimo, krenimo polako i budimo strpljivi. Rezultati će doći, ali ne preko noći. Uz pridržavanje pravilnog načina primjene i cjelokupne njege, s retinolom ste u sigurnim rukama. On se, posebice u početku, koristi s oprezom i uz obvezan SPF sutradan.

Za odabir pravog retinoida (adapalen, tretinoin, retinol, retinal…) najbolje se posavjetovati s dermatologom. Razlog je taj što nemamo svi iste probleme s kožom ni isti tip kože.

Ukoliko niste sigurni što je najbolje za vašu kožu, kakav tip kože imate ili vam koža pretjerano reagira na određene proizvode, javite se Poliklinici Nova za dermatološki preged pozivom na broj +38521629020, putem WhatsAppa na +385993608333 ili se javite preko društvenih mreža Poliklinike Nova.

Iz iste kategorije

Povezane novosti