MORE I KOŽA: PRIMJEĆUJETE LI NAPREDAK POSLIJE LJETA?

Brojna znanstvena istraživanja već desetljećima potvrđuju blagotvorne učinke koje morska voda ima na cjelokupan organizam. Od pamtivijeka se astmatičarima savjetovao boravak na obali i udisanje morskog zraka i kupanje u moru oboljelima od reumatskih bolesti. No, i sami primjećujemo nakon ljeta ili samo par dana mora kao da je koža nekako ljepša, čišća i manje sklona aknama. More i koža – o ovom zanimljivom odnosu pročitajte više u nastavku.

Ako se pitate godi li more zdravlju kože odgovor je uglavnom – da! No potrebno je voditi računa o tome da je morska voda doista jako čista i da nije prikladna za sve tipove kože.

JE LI MORE ZDRAVO ZA KOŽU?

Morska voda je bogata mineralima, ponajviše magnezijem, kalijem, kalcijem i natrijem. Upravo ti minerali potiču hidrataciju i poboljšavaju teksturu kože. Magnezij pomaže u borbi protiv ekcema i drugih upalnih stanja kože. Sol i minerali morske vode mogu smanjiti upalu i suzbiti bakterije koje uzrokuju akne.

Kako je bogato solju, more je i prirodno sredstvo za piling. Sol u morskoj vodi djeluje kao prirodni eksfolijant i pomaže ukloniti mrtve stanice s površine kože, dajući joj glatkoću i svježinu.

Morska voda blagotvorno i protuupalno djeluje na ljudsku kožu.
Photo 1. Morska koža blagotvorno djeluje na kožu

KOJA KOŽNA OBOLJENJA LIJEČI MORE?

More ne liječi kožna oboljenja, ali zbog prirodnog bogatstva mineralima, može ublažiti simptome raznih stanja. Naravno, ne u svim slučajevima ali mnogi oboljeli od psorijaze prijavljuju smirivanje simptoma nakon par dana kupanja u čistom moru. Sol pomaže ukloniti ljuskaste, mrtve stanice s površine, dok minerali poput magnezija i kalija djeluju umirujuće na upalna stanja kože. Postoje čak i specijalizirane ustanove koje nude kupke u morskoj vodi kao jedan od tretmana za psorijazu.

Magnezij iz morske vode ima brojna protuupalna svojstva.
Photo 2. Morska voda obiluje magnezijem koji djeluje protuupalno

Isto se može reći i za seboroični dermatitis. Ovo stanje uzrokuje crvenilo i ljuskavu kožu ponajviše na vlasištu, licu i prsima, a more u mnogim slučajevima smanjuje upalu i ljuskavost kože pa ona poprima bolji izgled.

Nekim osobama s ekcemom morska voda može pojačati simptome dok drugi prijavljuju smanjenje svrbeža i upale. Unatoč tome, neophodno je nakon kupanja u moru isprati kožu svježom vodom i nanijeti hidratantnu kremu. Zahvaljujući antiupalnim svojstvima, morska voda može suzbiti bakterije koje uzrokuju akne, a eksfolijacijski učinak soli pomoći čišćenju začepljenih pora.

Tijekom ljetnih mjeseci i boravka na moru, smanjuje se i učestalost folikulitisa. To je upala folikula dlake najčešće potaknuta bakterijskom infekcijom na koju morska sol može imati antibakterijski učinak.

MORE I KOŽA: RIZIK OD IRITACIJA LJETI

Osjetljivost ljudske kože je vrlo individualna, pa neke osobe s osjetljivom kožom ili istim kožnim oboljenjima mogu primijetiti da morska voda pojačava simptome ili potiče iritaciju. U takvim slučajevima, važno je smanjiti vrijeme provedeno u moru i posavjetovati se s dermatologom o najboljem načinu njege. Na primjer, iako je prirodno sredstvo za eksfolijaciju, morska sol može isušiti ionako suhu kožu. Osobe sa suhom kožom znaju primijetiti da im je koža više isušena nakon mora. U tim slučajevima je neophodno temeljito tuširanje svježom vodom i nanošenje hidratantne kreme.

Uživanje na plaži u moru i suncu mora podrazumijevati i zaštitu kože SPF faktorom.
Photo 3. Prilikom boravka na suncu i na plaži, potrebno je kožu zaštititi sa SPF zaštitom

Također, iako morska voda sama po sebi ne pruža zaštitu od sunca, može pojačati učinak UV zračenja. To je dodatni razlog zašto je iznimno važno koristiti kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom tijekom boravka na plaži.

Sve su to razlozi zbog kojih je važno uzeti u obzir i moguće negativne učinke i poduzeti odgovarajuće mjere opreza kako bi se očuvalo zdravlje i kvaliteta kože.

Jeste li primijetili da morska voda godi vašoj koži unatoč kroničnom upalnom stanju, ili je situacija obrnuta? Obožavate more i ljeto, ali vaša koža reagira iritacijom – obratite se našim doktorima dermatolozima. Pregled dogovorite pozivom na +38521629020 ili putem WhatsAppa na +385993608333. Kontaktirati nas možete i putem e-maila na info@poliklinikanova.hr.

Iz iste kategorije

Povezane novosti