NJEGA KOŽE: DERMATOLOŠKI SAVJETI ZA PROLJEĆE

Proljeće je stiglo i s njime toplije vrijeme, sve češći boravci u prirodi, a samim time i sve veće izlaganje kože suncu. Kroz nekoliko dermatoloških savjeta Poliklinike Nova, odgovorit ćemo vam na to kako novo godišnje doba utječe na našu kožu i što sve podrazumijeva proljetna njega kože.

PROLJETNA NJEGA KOŽE = OBAVEZNA SPF ZAŠTITA

Svi smo svjesni da prekomjerno izlaganje sunčevim zrakama ima štetne posljedice za našu kožu i može uzrokovati fotostarenje. Stoga, proljetna njega kože mora sadržavati hidratantnu kremu sa zaštitnim faktorom (SPF) kako bi se smanjio rizik od oštećenja kože. Kako se sunčeva radijacija povećava, preporučuje se korištenje krema sa SPF faktorom od najmanje 50.

Krema za sunčanje je izvrsni saveznik u njezi i zaštiti kože, a posebno je važna u prevenciji nastanka bora i hiperpigmentacija.

SPF 50 zaštita je obvezna tijekom proljetnih mjeseci.

Photo 1. U proljeće je nanošenje SPF faktora obvezno

S obzirom na to da se bliži ljeto i česti posjeti plaži, važno je napraviti godišnji dermatoskopski pregled madeža. Ovim pregledom u Poliklinici Nova, uz stručne savjete naših dermatologinja Vane Kljaković Gašpić i Dubravke Vuković, možete dobiti detaljne informacije o stanju vaših madeža te pravovremeno dobiti preporuku za uklanjanje sumnjivih kožnih promjena. Ovaj pregled može biti od velike koristi za otkrivanje ranih znakova raka kože i očuvanje zdravlja vaše kože.

ZDRAVA PREHRANA, HIDRATACIJA I VITAMIN D

Zdrava prehrana je ključna za zdravlje cijelog organizma, pa tako i kože. Zimi se zdrave prehrambene navike često pomalo zaborave, pa je proljeće idealno za detoksikaciju organizma. Preporučujemo usvojiti zdraviji način prehrane, smanjiti unos slatkih proizvoda i teške hrane, te se fokusirati na konzumiranje povrća, mahunarki i cjelovitih žitarica. Treba izbjegavati procesuiranu, jako zasoljenu hranu i šećer.

Vrlo važno je i voditi brigu o adekvatnom dnevnom unosu tekućine. Preporuka je unos 3 litre tekućine dnevno za muškarce i 2.2 litre tekućine dnevno za žene. Organizam mora biti dovoljno hidriran, a kod veće fizičke aktivnosti i viših temperatura zraka ljeti preporučuje se i dodatan unos.

Jako je važno osigurati i  dostatnu opskrbu vitaminom D. On u koži djeluje imunomodulatorno, što znači da djeluje na prirođeni i stečeni imunološki odgovor. Značajna je njegova uloga u formiranju zaštitne kožne barijere, a sudjeluje i u stvaranju i regulaciji antimikrobnih peptida koji povećavaju lokalnu otpornost na infekcije. Nedostatak vitamina D u organizmu može doprinijeti patogenezi najčešćih bolesti kože poput atopijskog dermatitisa i psorijaze.

Njega kože u proljeće mora obuhvaćati pridržavanje zdravog načina prehrane, adekvatan unos tekućine i dostatnu opskrbu vitaminom D.  To su bitni faktori za očuvanje zdravlja i ljepote našeg najizloženijeg organa.

Tijekom toplijih proljetnih mjeseci potrebno je povećati dnevni unos tekućine u organizam.

Photo 2. U proljeće je potrebno povećati dnevni unos tekućine

NJEGA KOŽE UZ PROIZVODE LAKŠE FORMULACIJE

U proljeće je važno koristiti lagane proizvode koji neće začepiti kožne pore i doprinijeti stvaranju nečistoća. Tonirane, BB (Blemish Balm) i CC (Corrector Control) kreme su idealne za proljeće, jer osiguravaju prirodan izgled i lagano prekrivanje nepravilnosti na koži. Također, hidratantne kreme su i dalje bitne, ali preporučuje se korištenje laganijih tekstura koje neće biti previše masne na koži. Također, u proljeće kada je izlaganje suncu veće, izbjegavaju se i određeni tretmani poput kemijskog pilinga.

REAKCIJE KOŽE NA PRVO PROLJETNO SUNCE

Nerijetka pojava u prvom dijelu proljeća je tzv. ‘Polymorphic light eruption’, odnosno reakcije kože na prvo proljetno sunce. Radi se o čestom obliku primarne fotoosjetljivosti koji se ponajviše javlja kod žena mlađe dobi, ali i kod drugih. Događa se da poslije prvih izlaganja suncu u proljeće, unutar kože nastaje prirodni fotoprodukt koji se ponaša kao alergen i uzrokuje poremećaj u oksidans-antioksidans statusu keratinocita. Crvenilo, u ovim slučajevima, u preko 75% slučajeva, uzrokuju UVA sunčeve zrake. To znači da reakcija može nastati i ukoliko je koža bila izložena suncu npr. kroz prozorsko staklo te da uobičajena sredstva za zaštitu od sunca ne zaustavljaju nastanak ovih reakcija.

Ukoliko osoba pati od pretjeranih reakcija kože na prvo proljetno sunce, ovakvu situaciju može očekivati skoro svako proljeće, jer se najčešće radi o opetovanim stanjima koje nastaju nakon nekoliko prvih sati provedenih na proljetnom suncu. Izgled kožnih promjena se može očitovati u nekoliko varijacija, od malih papula do plakova i mjehura. Pojava je praćena jakim svrbežom te je u akutnoj fazi potrebno kontaktirati specijalista dermatologa.

Određene osobe pri susretu s prvim proljetnim suncem dobiju alergijsku reakciju. Potrebna je preventivna njega kože.

Photo 3. Osoba koja je dobila pretjeranu reakciju kože na prvo proljetno sunce

Ukoliko ovog proljeća budete imali bilo kakve probleme s kožom, naš specijalistički dermatološki tim rado će vam pomoći. Termin za pregled možete dobiti pozivom na 021629020, putem WhatsAppa na 0993608333, e-mailom na info@poliklinikanova.hr ili nas kontaktirajte putem naših društvenih mreža.

Iz iste kategorije

Povezane novosti